Gumové matrace pro krávy

Hladky dopravni valecek.

Jako jeden z vhodných povrchů zajisťující pohodlí krav v lehacích boxech se používají gumové matrace posypané slámou. Gumové matrace jsou vhodné hned z několika důvodů, které zmiňujeme níže.

Měkký povrch

Krávy jsou schopné ležet až 14 hodin denně. Proto je potřeba zaručit jejich pohodlí při odpočinku. Zároveň měkkost povrchu znamená lepší podmínky pro zdraví dolních končetin. Ideální měkký povrch by měl zároveň během zimních měsíců zajistit teplé prostředí pro ležení.

Protiskluzovost

Důvodem pro protiskluzovou podlahovinu je prevence zranění dobytka. Kráva bude v lehacím boxu vstávat, popřípadně ulehávat, několikrát denně (až 20x) a je třeba dbát na zvýšené riziko úrazu.

Lehká udržovatelnost

Prostor lehacího boxu pro krávy by měl být udržován čistý a suchý. Důvodem je možné množení bakterií. Pokud je možné minimalizovat výskyt bakterií, pak je nutné lehací boxy pravidelně umývat. Gumové matrace jsou v tomto směrů ideální vzhledem k jednoduché omyvatelnosti a minimálnímu vsaku vody do matrace.

Gumové matrace pro krávy - rozměr

Šířka lehacích boxů se pohybuje od 120 cm. Menší krávy mohou mít šířků boxu 120 cm. Boxy s matrací by měly mít alespoň 125 cm na šířku.

Na délku by měl mít box s matrací měl mít aspoň 240 cm až 250 cm. Podle rozměru lehacího boxu se následně určuje rozměr gumové matrace.

Výběr správné gumové matrace do lehacího boxu

KSK Belt nabízí několik možností gumových matrací pro krávy. Nejčastěji používaná síla v boxech je 14mm. Jedná se o následující gumové podlahy:

Gumové matrace je možné umístit i do spojovacích a krmných chodeb. Tento materiál je k tomu velmi vhodný, protože je vyráběn v rolích, a jsou tak eliminovány spoje/spáry. Doporučená a zákazníky používaná síla je 10mm.

Odborná veřejnost a její názor na povrchy v kravínech

Snažili jsme se zjistit, co si odbornící myslí o možných typech povrchů v kravínech a vše jsme sepsali do následujícího článku - https://www.ksk-belt.cz/blog-cs/vyhoda-gumove-podlahy-do-kravina.

26/1/2022